Aktualności

"Jajeczko" 2011

W dniu 12 kwietnia Członkowie WKSL spotkali się  jak co roku na symbolicznej kolacji z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych .Spotkanie zaszczycili :  

  • Dowódca Sił Powietrznych  gen Lech Majewski, oraz  
  • gen .Roman Harmoza, 
  • płk Dariusz Sienkiewicz, 
  • płk. Zbigniew Brodowski,
  • Prezes Jan Kujawa,
  • dyr. Andrzej Wysocki,
  • płk. Kazimierz Pogorzelski   
  • Dyr szkoły nr 166 im. Żwirki i Wigury  Pani  Bartoszek,

których serdecznie powitał Prezes WKSL Jerzy Madler. Nad strawą duchową czuwał  jak zawsze niezastąpiony Ojciec Dominik Orczykowski. Spotkanie upłynęło w bardzo serdecznej i ciepłej prawdziwie wiosennej atmosferze. Doskonałe jedzenie zapewniło Kasyno DSP .

Najbliższe zebranie członków WKSL  odbędzie się 4 maja o godz 17.00 na ul. Miecznikowa.

Prezes przypomniał o spotkaniu w dniu 3 maja o godz 10.00 pod Głazem Pamięci na Polu Mokotowskim oraz o 11.00 pod tablicą przy budynku Lotu na Okęciu gdzie będą złożone wiązanki kwiatów.

 

Utrwalanie pamięci

W osiemdziesiąta rocznicę śmierci inż. Zygmunta Puławskiego, 21marca 2011 roku na budynku przy ulicy Kaliskiej 16 w Warszawie, odsłonięto tablicę pamiątkową. W miejscu tym, w  1931 roku, Zygmunt Puławski rozbił się pilotując swój prototypowy samolot-amfibię PZL-H .

  

Na uroczystość przybyli: gen. bryg. Michał Sikora – w imieniu Wojsk Lotniczych, Andrzej Kunert – w imieniu Sekretarza Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, Jerzy Madler i Roman Dubicki z Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzej Glass – historyk lotniczy, Ryszard Witkowski – autor wielu książek lotniczych, Jerzy Makles – reprezentujący Aviatę nr 2. Przybyła również młodzież szkolna ze Świdnika oraz warszawska: z Gimnazjum nr 13 im. Staszica, Liceum im. Kołłątaja oraz Technikum Lotniczego im. Bohaterów Narwiku z ulicy Gładkiej.

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa i obecne na uroczystości szkoły wystawiły poczty sztandarowe.

Projektantem tablicy upamiętniającej Zygmunta Puławskiego jest Paweł Lubieński.

Wykonawcą tablicy jest firma B.W. Wiśniewscy.

Uroczystość rozpoczęto odegraniem Hymnu Lotników. Jako pierwszy, głos zabrał Andrzej Kunert, który przybliżył obecnym historyczne postacie związane z Ochotą. To Rada Pomników jest fundatorem tej tablicy.

Słowo o Zygmuncie Puławskim wygłosił znany historyk lotnictwa – inż. Andrzej Glass. Przedstawił życiorys od urodzin w Lublinie, poprzez działalność harcerską, uczestnictwo w wojnie 1920 roku. Zygmunt Puławski był pilotem i inżynierem, konstruktorem lotniczym, twórcą serii polskich myśliwców, których wyprodukowano 675 szt. Opracował nowe rozwiązania w lotnictwie, m.in. podwozie nożycowe oraz oryginalny układ skrzydeł nazwany płatem Puławskiego lub płatem polskim.

Pracował jako główny konstruktor w Państwowych Zakładach Lotniczych na nieodległym Lotnisku Mokotowskim z którego też wystartował do swojego ostatniego lotu. Jacek Makles przypomniał jak w 1956 roku dążył do nadania zakładom lotniczym w Świdniku imienia Zygmunta Puławskiego. Odsłonięcia tablicy dokonali: Andrzej Kunert, Piotr Żbikowski, Jerzy Madler i Ewa Makowska. Po uroczystości w ratuszu odbyło się spotkanie pokoleń przy kawie i herbacie.

Tekst i foto Roman Woźniak

 

Po wyborach

W dniu dzisiejszym odbyło się  Walne Zebranie Wyborcze poświęcone wyborom Prezesa oraz nowego Zarządu.

W tajnym głosowaniu  Prezesem WKSL  został ponownie wybrany kol. Jerzy Madler - GRATULUJEMY!!!!!!!

W skład Zarządu weszli koledzy: Dubicki Roman Jancelewicz Bohdan, Kamocki Witold, Karst Lesław, Kucharski Jacek, Madler Jerzy,Michalski Sławomir, Nowotnik Małgorzata, Wekker Stefan, Wesołowski Jerzy, Woźniak Roman, Sajnaga Roman.

Komisja Rewizyjna w składzie Krzysztofik Marian, Kurcyk,Tadeusz, Makles Jacek,Pazio Lidia, Wyrzykowska Krystyna

Sąd Koleżeński: Drenkowski Henryk, Ekner Jerzy, Góra Jerzy, Stojanowicz Jan, Wojtkowiak Jerzy.

Uchwałą Walnego  Zebrania został nadany tytuł Honorowego Członka WKSL zasłużonemu działaczowi  lotnictwa, autorowi wielu publikacji i książek o tematyce lotniczej ,wieloletniemu członkowi WKSL ,pilotowi doświadczalnemu Panu  Ryszardowi Witkowskiemu.

Skrzydlatą Szachownicą  wyróżniono kolegów płk Kazimierza Pogorzelskiego oraz Lecha Bruna Pietrzakowskiego w uznaniu ich dotychczasowej działalności na rzecz WKSL  oraz propagowaniu tradycji  lotnictwa.

Zebranie w dniu 1 lutego 2011

W  dniu 1 lutego br. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami odbyło się pierwsze w 2011 roku zebranie  członków WKSL. Dzięki uprzejmości  Szefostwa DSP  zebranie odbyło się w siedzibie DSP na ul Miecznikowa. Zebranie otworzył Prezes WKSL  Kol. Jerzy Madler.   Minutą ciszy uczczono pamięć kolegów którzy odeszli na Wieczną Wachtę na przełomie lat 2010 /2011.   Następnie  Prezes przypomniał o zbliżającym się Walnym Zebraniu w dniu 1 marca godz. 17.00 na ul. Miecznikowa i zaapelował o liczne przybycie członków.    Zebranie to będzie poświęcone  wyborom nowych władz Klubu .Prezes podziękował wszystkim kolegom uczestniczącym w Pocztach Sztandarowych.  Kol. Jacek  Makles poddał pod rozwagę  członków ,konieczność podjęcia uchwały dotyczącej przygotowywania materiałów z działalności Klubu w okresie 5, 10, lub 15 lat.. Ponadto przekazał informację o rezerwacji placu przed portem  lotniczym na Okęciu dla późniejszego nadania mu im. Włodzimierza Wilanowskiego. Po tych oficjalnych informacjach  głos zabrał kol. Bohdan Jancelewicz. Wygłosił  on arcyciekawy referat na temat swojej pracy w komisji badającej katastrofę  samolotu SP LAA  w 1980 r. Ponieważ jesteśmy w okresie karnawału  wszyscy obecni  byli podjęci  ciasteczkami ,kawą i herbatą. Na tym zebranie zakończono. Do zobaczenia 1 marca 2011 r. o godz 17.00 na ul. Miecznikowa.

{Wybrany obrazWybrany obrazWybrany obraz

{Wybrany obraz{Wybrany obraz{Wybrany obraz