Aktualności

Jubileusz 80 lecia Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

 

           W dniu 15 listopada odbyła się uroczystość 80 lecia powstania Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. W gościnnej Sali klubu Aviator 1 bazy lotnictwa Transportowego na Okęciu spotkali się członkowie klubu i przedstawiciele najważniejszych  instytucji i przedsiębiorstw lotniczych, władz samorządowych Warszawy i województwa. Sił powietrznych  i mediów.  Przyjechali prezesi wielu regionalnych Klubów Seniorów lotnictwa , które są  zrzeszone w Radzie Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego. Na scenie znajdowały się modele samolotu RD-9, Spitfira oraz  pasażerskich B-787 i An-24, przedstawiając różne okresy istnienia Klubu i różnych pokoleń jego członków. Każdy z uczestników uroczystości otrzymał torbę z wydawnictwami o historii  Klubu i  medal jubileuszowy .

 

        Uroczystość rozpoczął Marsz Lotników i wprowadzenie sztandarów  . Prezes Klubu Lesław Karst powitał zebranych. Odczytał tez nazwiska tych co nie doczekali jubileuszu-41 członków, którzy zmarli w okresie ostatnich 5 lat. Zebrani uczcili ich minutą ciszy.

 

        Następnie prezes przypomniał jak klub powstał , jakie ma cele  i perspektywy  działania. W prezentacji pokazał na ilustracjach przykłady statutowych działań i dotychczasowych dokonań -głównie w zakresie upamiętniania miejsc, ludzi i wydarzeń z historii polskiego lotnictwa .

 

       W kolejnym punkcie programu wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe i dyplomy dla zasłużonych członków Klubu. Były Krzyże Zasługi, medale Pro  Patria, za zasługi dla obronności, zasłużonego dla Warszawy, dla województwa i dla Aeroklubu. Wyróżnienia otrzymały tez szkoły, z którymi klub współpracuje. Zarząd Klubu przygotował również podziękowania dla instytucji wspierających klub . W kolei goście przekazywali gratulacje i życzenia  z okazji jubileuszu przekazując upominki i dyplomy . Podczas przerwy na posiłek zebrani oglądali wystawę zdjęć historycznych oraz  z najnowszych wydarzeń i aktywności Klubu.

 

        Po przerwie zaprezentowano film z ciekawych pokazów lotniczych samolotów historycznych i współczesnych, które odbyły się w  Szwajcarii.  Z kolei    p. Mariusz Hercog, uczestnik lotu samolotem An-2 w 2019 r do Japonii, który powtarzał trasę lotu Bolesława Orlińskiego z 1927 r , przedstawił relację z tego lotu opowiadając o licznych przygodach  ilustrując ją zdjęciami i filmami.