Aktualności

Relacja z Opłatka 12 grudnia 2019 r.

ŚWIATECZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE  2019.

            Tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia Członkowie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa spotkali się w dniu 12. 12.2019 r na uroczystym spotkaniu Opłatkowym w salach klubu Aviator w 1 bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu. Przybyli zasiedli przy stołach zastawionych świątecznymi potrawami i dekoracjami  przygotowanymi przez pracowników stołówki 1 bazy.  

            Na spotkanie przebyli tez jak co roku goście a m innymi przedstawiciele Inspektora lotnictwa DGRSZ, 1 Bazy ,oraz  gen pil. Lech Majewski, gen prof.  Jerzy Lewitowicz, prof. Witold Wiśniowski z I Lotnictwa, prof. Piotr Wolański z Agencji Kosmicznej, mgr inż. Krzysztof Drabarek z MEiL, prezesi zaprzyjaźnionych stowarzyszeń seniorów gen Roman Harmoza i płk pil Kazimierz Pogorzelski, dyrekcje szkół z Technikum Lotniczego nr9, szkoły z Radzymina i szkoły 166 w Warszawie, Andrzej Dybowski  redaktor z portalu Polska Mówi. Członków Klubu i gości powitał prezes Klubu kol Karst. Powitał tez najstarszych członków Klubu, którzy przekroczyli 90 lat. Wśród nich również kol Ryszarda Witkowskiego. Przy tej okazji kol Brychczyński poinformował o przyznaniu inż Ryszardowi Witkowskiemu HONOROWEJ PERŁY za krzewienie polskich tradycji i wartości patriotycznych na uroczystości w Zamku Królewskim. Prezes wręczył tez legitymację członkowską słynnej szybowniczce  kol Maksymiiannie Czmiel Paszyc. Po powitaniu  przypomniał rolę tych świątecznych rodzinnych spotkań klubowych dla lepszej integracji naszego środowiska i podtrzymywania narodowych tradycji jak tez złożył życzenia dla zebranych i ich rodzin Zdrowych i miłych świąt w rodzinnej atmosferze życzliwości i wyrozumiałości .  

            Po raz kolejny gościł u nas ks prałat Tadeusz Bożełko, - zresztą również absolwent MEiL, który odczytał fragment stosownej ewangelii, pobłogosławił pokarmy i poświęcił opłatki.  Goście i członkowie Klubu składali sobie życzenia dzieląc się opłatkami. Odśpiewano tez kilka kolęd a następnie zebrani raczyli się przygotowanymi  potrawami.

 

Roman Woźniak