Spacer Krakowskim Przedmieściem

Nasz sympatyczny i jak zawsze niezastąpiony korespondent kolega Roman Woźniak  odbył pieszą wycieczkę po Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i co zobaczył to sfotografował  i opisał. A ja to przelałem na naszą stronę internetową

Otwarta 2 maja wystawa "Biało-czerwona w błękitach" poświęcona jest wkładowi Polaków w historię światowego lotnictwa. Pokazuje pionierów, konstruktorów, lotników, wszystkich wyróżnionych ludzi związanych z lotnictwem. Wystawa czynna będzie do 30 czerwca.

Poniżej kilka fotografii z planszami na których są osoby bardzo nam znane. To wynik mojego spaceru po Krakowskim Przedmieściu.

 

Dla tych co nie mogą przyjść na Krakowskie Przedmieście podaje link by nie wychodząc z domu mogli się z nimi zapoznać:

http://bialo-czerwona.org/wystawy/bialo-czerwona-w-blekitach/plansze

 

Na jednej z tych plansz można przeczytać to co napisał o lotniczych seniorach jeden z nas Ryszard Witkowski:

 

SZACUNEK I PAMIĘĆ

W utrzymywaniu pamięci o polskich osiągnięciach w lotnictwie ważną rolę odgrywa ruch seniorów lotnictwa – istnienie społecznych stowarzyszeń weteranów pracy i służby w powietrzu. Najstarszym wśród nich jest Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa, który w Warszawie nosi tytuł „Opiekuna Miejsc  Pamięci” i „Zasłużonego dla Warszawy”. Podobnych do WKSL klubów jest w Polsce 25. Innymi, bratnimi dla Klubów Seniorów Lotnictwa organizacjami są: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, w których najlepiej czują się byli lotnicy sił powietrznych, Stowarzyszenie lotników Polskich, kontynuujące działalność powstałej zaraz po wojnie (pod tą samą nazwą) organizacji weteranów polskiego lotnictwa na Zachodzie, Stowarzyszenie Polskich Spadochroniarzy i inne.

Przez stowarzyszenia seniorów lotnictwa przewinęły się tysiące ludzi powietrza. Byli wśród nich kombatanci – lotnicy wojskowi, kapitanowie i członkowie załóg samolotów pasażerskich, wybitni sportowcy lotniczy, konstruktorzy i piloci doświadczalni, lotniczy uczeni i dydaktycy, ale też i „mrówki”, ludzie bez głośnych nazwisk podobnie jak „wielcy” zasłużeni w pracy na rzecz biało-czerwonej awiacji. „Perłami na liście seniorów lotnictwa, członkami wspomnianych stowarzyszeń, byli tacy ludzie jak jeden z pierwszych polskich pilotów Paweł Zołotow, słynni myśliwcy Stanisław Skalski, Witold Łokuciewski, czy Stefan Witorzeńć , kapitanowie PLL LOT Klemens Długaszewski i Stanisław Płonczyński, konstruktorzy Ryszard Bartel, Franciszek Misztal i Bronisław Żurakowski, pilot-literat Janusz Meissner, baloniarz Zbigniew Burzyński, sławny oficer KG AK i kurier „generał Wehrmachtu” Kazimierz Leski, znakomite lotniczki czasu wojny Anna Leska i Jadwiga Piłsudska, profesor Jan Oderfeld, szybowcowi mistrzowie świata Edward Makula, Adam Witek i Jerzy Popiel oraz wielu innych.

Efekty działań seniorowskich stowarzyszeń mają różne postaci. Przede wszystkiem są to fundowane z ich inicjatywy liczne tablice pamiątkowe, upamiętniające miejsca i zdarzenia ważne dla historii i osiągnięć lotnictwa polskiego – jest taką np. ufundowana w 2000 r. przez WKSL tablica na Głazie Pamięci lotniska Mokotowskiego w Warszawie – i utrzymywanie na godnym poziomie mogił sławnych lotników. Inną formą są publikacje przypominające świetne chwile z przeszłości i opracowania biografii wybitnych seniorów.

Seniorzy Lotnictwa walczą o pamięć o poprzednich pokoleniach. Pamiętajmy o nich i my!

                                                                                                                                             Ryszard Witkowski  

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz