Odeszli

Bogdan PIĄTKOWSKI

† 2006-04-04  Warszawa

Inżynier lotniczy. Wieloletni pracownik  Instytutu Lotnictwa i PLL LOT. Przedstawiciel PLL LOT w Londynie, Delhi i Taszkencie.

 


 

Ryszard LEWANDOWSKI

+18/12/06  Warszawa

Doc. mgr inż. 1933-39 pilot szybowcowy AW, szybowiska Polichno, Sokola Góra i Pińczów. Kurs oficerów techn. lotnictwa. Żołnierz września 1939, później AK. Powstaniec warszawski 1944. Politechnika polska w Londynie. Od 1948 w IL, wieloletni pracownik naukowy i szef Zakładu Badań w Locie IL. Pilot samolotowy. Autor i tłumacz.

 


Teodora KRZYWONOS (Lucyna WLAZŁO-BAJEWSKA)

+26/01/07  Łomianki

Wspaniała szybowniczka, wielokrotny uczestnik Szybowcowych Mistrzostw Polski. Diamentowa Odznaka Szybowcowa  Nr. 54 (159) w 1960.

 


Zygmunt Ryszard SZWOYNICKI -płk. pilot

+ 2008r

 


Jan ADAMCZYK
+18.09.2008

Wieloletni pracownik PLL LOT . Mechanik lotniczy a następnie inżynier pokładowy. Przewodniczący pierwszego Pocztu Sztandarowego WKSL.

 


Malwina WÓJCICKA-WOJNICKA

+07 03 2009

Wieloletnia  inspektor IKCSP a następnie GILC /ULC.

 


Wiesław WANDEL  + 1.05.2009

Kapitan pilot samolotów PLL LOT

 


Tadeusz  MARCINKOWSKI  +  29.05.2009

Pracownik PLL LOT od 1947r. Działacz społeczny i związkowy. Sekretarz WKSL.

 


Lucjan JABROŃSKI-  X .2009r

Prawnik , wybitny specjalista Prawa Lotniczego, wieloletni pracownik Biura Prawnego PLL LOT.

 


Bronisław ŻURAKOWSKI- X.2009r

Wybitny konstruktor lotniczy.Przed wojną pracował w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych a po wojnie w Instytucie lotnictwa.Brał czynny udział w konstrukcji i produkcji samolotów RWD szczególnie RWD 17. Był jednym z konstruktorów i pilotem doświadczalnym pierwszego śmigłowca o znakach SP-GIL. Był najstarszym Członkiem WKSL.

 


Włodzimierz WILANOWSKI -- 9.02.2010 r

Wieloletni Dyrektor PLL LOT, Prezes WKSL, Prezes Honorowy WKSL Prezes RKS Okęcie. Człowiek który ukochał lotnictwo.

Więcej ->

 


Jan ODERFELD - 16.03.2010

Profesor. Wybitny konstruktor i pedagog.Twórca pierwszego silnika odrzutowego- pulsacyjnego w 1932 roku

 


Kazimierz  OSTRZENIEWSKI-+ 18.08.2010

Długoletni pracownik PLL LOT. Członek WKSL.

 


Stanisław HELIŃSKI  + 4.12.2010

kpt.pilot PLL LOT a wcześniej lotnictwa sanitarnego.

 


Kazimierz WierzbickiKazimierz WIERZBICKI  + 8.12.2010 ( ur. w 1920 r)

Płk.pilot , Absolwent Liceum Krzemienieckiego i OSL w Dęblinie,Żołnierz samoobrony na Kresach i Wojska Polskiego, Dowódca 35 Pułku Lotnictwa Bombowego. Z-ca Dowódcy Lotnictwa d/s Wyszkolenia Bojowego,Z-ca Komendanta ITWL. Dowódca Bazy Lotniczej Babice -Bemowo. Kierownik Aeroklubu Warszawskiego, Dyrektor Eksploatacji w PLL LOT, Członek Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

 

 Kazimierz WierzbickiW dniu 8 grudnia 2010 r zmarł w wieku 90 lat ,płk.pil. Kazimierz Wierzbicki. Urodzony na Wołyniu, absolwent Liceum Krzemienieckiego i OSL w Dęblinie, żołnierz samoobrony na Kresach i Wojska Polskiego. Dowódca 35 Pułku Lotnictwa Bombowego, Z-ca Dowódcy Lotnictwa d/s Wyszkolenia Bojowego, Z-ca Komendanta ITWL , Dowódca Bazy Lotniczej Babice-Bemowo ,Kierownik Aeroklubu Warszawskiego, Dyrektor Eksploatacji w PLL LOT Członek Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Odznaczony Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami . Cześć Jego Pamięci.

Msza żałobna będzie odprawiona 16 grudnia o godz 12.00 w Kościele p.w Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie przy ul. Ratuszowej 5a. po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cm. Bródnowskim (kw. 38L-6-18) .Przejazd z kościoła na ceremonie pogrzebową na cmentarz i spowrotem do kościoła zapewniony autokarem podstawionym przy kościele.

 

 


Jan STAWIKOWSKI   +29.12.2010

Wybrany obraz

Wieloletni pracownik PLL LOT, IKCSP, GILC, oraz UC. Sekretarz WKSL.

W dniu 29 grudnia 2010r zmarł Jan Stawikowski. Wieloletni pracownik PLL LOT ,IKCSP ,GILC oraz ULC. Sekretarz WKSL. Cześć Jego Pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą sie w dniu 4 stycznia o godz. 12.00 w kościele Św. Rodziny na ul. Zapustnej (pomiędzy Włochami i Ursusem) po czym nastąpi wyprowadzenie zwłok do grobu rodzinnego na cmentarzu miejscowym

 

 


Tadeusz Rejniak + 27.12.2010

Wybrany obrazPilot szybowcowy i samolotowy. Współtwórca międzynarodowych sukcesów polskich szybowników w latach 60-70. Był kierownikiem polskiej ekipy na tych zawodach. Pełnił funkcję Sekretarz Generalnego  Aeroklubu PRL ,Honorowy Członek Aeroklubu Warszawskiego. Autor licznych publikacji o tematyce lotniczej. Wieloletni Członek Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

 


 

Stanisław SZALA   + 25.12.2010r

Pilot komunikacyjny PLL LOT, Wieloletni Członek WKSL

 


Franciszek MACIEJEWSKI   + 9.04.2011r

Pilot sportowy w Aeroklubie Nowosądeckim, zasłużony działacz WKSL,członek zarządu WKSL kilku kadencji

 


Jerzy Maryniak - +24 maja.2011

Jerzy Maryniak24 maja, w wieku 78 lat zmarł prof. dr hab. inż. Jerzy Maryniak, wieloletni dziekan Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej. Wybitna osobowość, naukowiec o wielkim dorobku naukowym i technicznym. Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie mechaniki lotu.

 

 


Segiusz MUSIATOWICZ + 9.09.2011

Były pracownik PZL WSK Warszawa Okęcie - członek zespołu konstrukcyjnego samolotów,wieloletni kierownik Działu Konstrukcyjnego w PLL LOT Wieloletni członek WKSL.

 


Ryszard KURIAŃSKI + 16.12.2011

Wieloletni członek WKSL, Były Dyrektor Bazy Technicznej PLL LOT

 


Jerzy ŁĄCKI   + 12.01.2012

W dniu 12 stycznia zmarł Jerzy Łącki- pilot szybowcowy, śmigłowcowy i samolotowy. Mistrz Polski w akrobacji szybowcowej. Były członek Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Wieloletni zasłużony członek władz WKSL

Cześć Jego Pamięci.

 


Zmarł Bogusław Piotrowski

Bogusław PiotrowskiZ głębokim żalem zawiadamiamy ,że 2 marca br. odszedł na Wieczną Służbę nasz Przyjaciel i Kolega st.sierżant Bogusław Piotrowski.

Żołnierz AK -ps "Powiślak". Złożył Przysięgę w 1943 r.. Brał udział w walkach z okupantem w Zgrupowaniu Romula pod dowództwem kpt".Dęba." Po upadku Powstania Warszawskiego wywieziony do obozu niemieckiego.

Po powrocie do Polski rozpoczął pracę od 1946 r w Polskich Liniach Lotniczych LOT (nr ew. 460008) jako mechanik osprzętu samolotów, Kierownik Obsługi Lotniskowej na lotniskach w Moskwie a następnie jako Kierownik Obsługi Przewozów Krajowych w Warszawie. Zawodnik i sędzia międzynarodowy w sportach motocrossowych. Człowiek Wielkiego Serca, Przyjaciel Ludzi. Wielki społecznik ,wieloletni Przewodniczący Zw. Zawodowego Transportowców i Drogowców oraz Przewodniczący Rady Zakładowej przy PLL LOT. Oddany sprawom ludzi i firmy. . Odznaczony   Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej -nadanym i wręczonym Mu w Londynie,   Złotym Krzyżem Zasługi , Medalem Zwycięstwa i Wolności , Złotą Odznaką Zasłużony Pracownik PLL LOT, Złotą i Srebrną Odznaką PZM i wieloma innymi. Członek ZBOWiD i Związku Kombatantów .Awansowany do stopnia st.sierżanta. Wieloletni członek Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Cześć Jego Pamięci.

 


W dniu  17 czerwca 2012 r

Odszedł na Wieczną Wachtę kapitan pilot Włodzimierz Gedymin.-pułkownik Lotnictwa WP.

  Włodzimierz Gedymin  Urodził się  23 czerwca 1915 r w Petersburgu. Z lotnictwem zetknął się jako uczeń gimnazjum w roku 1933 w Poznaniu w ramach PW. W roku 1934 wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie którą ukończył w 1937r. Wybuch II wojny światowej zastał Go w stopniu p.porucznika pilota w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu. Był dowódcą klucza myśliwskiego na samolotach P-11c. W walkach powietrznych zestrzelił 3 samoloty niemieckie w tym jeden Do-17 i dwa He-111. W czasie okupacji pracował w konspiracji m.inn przyjmował zrzuty lotnicze w ramach akcji "Syrena" a później uczestniczył w organizowaniu ladowania samolotów alinckich w okupowanej Polsce w ramach akcji "MOST". Miedzy innymi był oficerem startowym podczas lądowania samolotu "Dakota" w pobliżu wsi Wał Ruda i Jadowniki mokre. Samolot ten w nocy z 25 na 26 lipca 1944r. zabrał zasadnicze części niemieckiej rakiety V-2 i przewiózł je do Wielkiej Brytanii. W latach 1945 -1950 pracował w PLL LOT jako pilot komunikacyjny. Na skutek represji jakie dotknęły powracających z Zachodu oraz tych co działali w konspiracji został zawieszony w lataniu do 1959r. Od 1959 do 1963 latał jako pilot Pogotowia Lotniczego w Warszawie a od 1963 pełnił funkcję pilota w Zarządzie Ruchu Lotniczego. Latał na samolocie Ił-14 SP-LNG "Papuga" na której wykonywał loty na małej wysokości. Był również zatrudniony w Instytucie Lotnictwa jako pilot doświadczalny. Wylatał 2,5 mil km w czasie 9 tys godzin. Posiadał liczne odznaczenia m.inn Krzyż Virtuti Militari V Klasy, Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki, Krzyż Grunwaldzki inne. Był Ojcem Chrzestnym Sztandaru Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, którego był aktywnym członkiem. Na emeryturę przeszedł w wieku 67 lat w stopniu pułkownika. Lotnictwa WP.
Zmarł 17 czerwca 2012 r w Pułtusku gdzie mieszkał po przejściu na emeryturę. Poznań nie zapomniał o swoim obrońcy. W roku 2007 nadano Włodzimierzowi Gedyminowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

Cześć Jego Pamięci.

 


Kazimierz SzumielewiczW dniu 12 grudnia  po długiej i ciężkiej chorobie zmarł inż Kazimierz Szumielewicz.

Długoletni pracownik PLL LOT. Zajmował wiele odpowiedzialnych stanowisk, m.inn był Naczelnikiem Wydziału Szkolenia Personelu Technicznego, kierownikiem Ośrodka Informacji Techniczno-Ekonomicznej oraz pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Pracowniczej. Po przejściu na emeryturę oddał się pracy społecznej tworząc i kierując Fundacją "DEDAL", był twórcą Sali Tradycji PLL LOT gdzie zgromadził wiele unikalnych dokumentów i eksponatów związanych z historią Lotu. Był współautorem szeregu książek poświęconych historii polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz w spół autorem albumów poświęconych 70 i 75-leciu PLL LOT i wielu innym publikacjom. Do końca życia oddany był Polskim Liniom Lotniczym LOT.

Cześć Jego Pamięci.

 


kpt Lech Brunon Pietrzakowski -

W dniu 27 lutego br zmarł Lech Brunon Pietrzakowski wieloletni członek WKSL, były pracownik ZRLIK

Cześć Jego Pamięci