Żegnamy za smutkiem naszą koleżankę LIDIĘ PAZIO

Żegnamy za smutkiem naszą koleżankę LIDIĘ PAZIO, która zmarła w dn 10.03.2022 w wieku 89 lat

Urodziła się  w dniu 6 lutego 1933 r  w Łodzi.
Była  jedną z najwyżej utytułowanych lotniczek sportowych, wszechstronną pilotką i  instruktorką , pracownicą lotnictwa sportowego i gospodarczego.
Szkolenie lotnicze rozpoczęła w 1951 r  a już w 1952 ukończyła kurs instruktorski w Jeżowie Sudeckim. W 1953 rozpoczęła szkolenie na samolotach, zdobyła licencję turystyczną a  po dalszych szkoleniach w 1960 r uzyskała 1 klasę pilota sportowego i uprawnienia instruktora samolotowego. Wkrótce zdobywa kolejne uprawnienia do lotów na  samolotach wielosilnikowych, według przyrządów i agrolotniczych.
Podjęła pracę zawodową w lotnictwie

sportowym, początkowo jako instruktor w szkołach szybowcowych Żar i Jeżów Sudecki , jako instruktor samolotowy i kierownik wyszkolenia w Aeroklubie Warszawskim. Do 1974 r. realizuje bardzo szeroki zakres szkolenia zarówno w lotach  żaglowych, termicznych, przelotach , akrobacji  i grupowych. Szkoliła grupy lotniczego przysposobienia wojskowego i oficerów lotnictwa ( w tym obecni generałowie Mirosław Hermaszewski i Roman  Harmoza). Była uczestniczką  wielu krajowych i międzynarodowych zawodów szybowcowych i samolotowych oraz  mistrzostw Polski. Brała udział jako pilot  w Polsce i zagranicą w różnych pokazach lotniczych  jako prowadząca  w  zespołach  akrobacyjnych .
Ustanawiała rekordy Polski i świata na szybowcach w wysokości absolutnej i przewyższaniu  -8950 m.
W 1974 r rozpoczęła pracę w Zakładzie Usług Agrolotniczych  PZL Warszawa Okęcie. Była instruktorem w szkole pilotów agrolotniczych w Kętrzynie.  Wykonywała loty dla rolnictwa i przeciwpożarowe . Pełniła obowiązki  kierownika leśnych baz pożarowych i okresowo pełniła obowiązki szefa pilotów ZUA. Prowadziła tez szkolenie doskonalące pilotów w lotach grupowych i IFR,  Wielokrotnie latała jako lider grupy samolotów przelatujących do Afryki i s powrotem. Przeleciała 23 razy Morze Śródziemne i 9 nad Sahara. Na kontraktach zagranicznych pełniła obowiązki kierownika kilku baz roboczych w Sudanie, Tunezji  czy NRD. Na emeryturę przeszła w 1991.
Nalot ogólny to 8370 godz na 23 typach szybowców i 23  typach samolotów w tym 2800 godzin jako instruktor.    
Lidia  Pazio po przejściu na emeryturę i uzyskaniu dużego doświadczenia własnego w wynikach sportowych i szkoleniowych w dalszym ciągu prowadziła wykłady i zajęcia metodyczne  na kursach dla kandydatów dla instruktorów w kilku Aeroklubach regionalnych W latach 1991-95 wykonywała społecznie obowiązki instruktora w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar k Żywca. Tu m innymi prowadziła loty szkolne z kandydatami na instruktorów i w nauce pilotażu wg przyrządów oraz w lotach żaglowych ,termicznych, zboczowych i falowych.
Była  tez  przez 33  lata członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. uczestnicząc we wszystkich uroczystościach klubowych i organizacji imprez wewnętrznych.
Z uwagi na wieloletnią pracę w agrolotnictwie związana jest też  społecznie  z organizacją okresowych zjazdów środowiska agrolotników : Wykonywała m. innymi przygotowanie wystaw zdjęć pamiątkowych , kompletowanie materiałów zjazdowych oraz pracowała w obsłudze recepcji tych zjazdów.
          
Odznaczenia , Brązowy Krzyż zasługi 14.09.1967,  srebrna, złota i diamentowa odznaka szybowcowa  1962, Mistrz Sportu 1962, Brąz i Srebrny  medal. za zasł dla obronności 66/69. Medal za zasługi dla Aeroklubu 1972,Błękitne Skrzydła 2011.Medal za zasł dla pożarnictwa 2011 Honorowe wyróżnienie Dedal od Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu RP.

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.