Aktualności

Święto Lotnictwa 28 sierpnia 2018 r

 

Uroczystości w Warszawie i okolicy

 

Po czterech dniach atrakcji w Dęblinie i Radomiu uroczystości Święta Lotnictwa miały się przenieść do Warszawy na wtorek 28 sierpnia. Dzień wcześniej delegacja lotników rumuńskich postanowiła odwiedzić Michałowice. Rozpoczynając od złożenia wizyty w Urzędzie Gminy Michałowice i podziękowanie wójtowi Krzysztofowi Grabce za odnowienie przed laty istniejącego od roku 1937 pomnika lotników rumuńsko-polskich. Wykonany w Bukareszcie pomnik jest jakże inny od pomników polskich. Od polskich seniorów lotnictwa wójt otrzymał pamiątkowy medal „Chwała Lotnikom Polskim” a od lotników rumuńskich i gen. Iosif Rus pamiątkowy medal „1918-2018” wydany przez wojska lotnicze.  Obecni przy tym byli pracownicy Ambasady Rumunii.

 

Michałowice

 Uroczystość przeniosła się pod pomnik, który stoi przy skrzyżowaniu ulic Lotniczej i Rumuńskiej w Michałowicach. Miejsce katastrofy samolotu PZL, tu 7 listopada 1936 roku rozbił się tu prototyp polskiego bombowca PZL 30BII "Żubr" z czterema osobami na pokładzie. Był to lot demonstracyjny dla Rumuńskiej Misji Wojskowej. W katastrofie zginęli: pilot Jerzy Rzewnicki, technik Jerzy Szrajer oraz oficerowie rumuńskiego lotnictwa: mjr pil. Mihail Pantazi i kpt. Roman Popescu. Po katastrofie w 1937 roku Rumuni wystawili w tym miejscu pomnik inspirowany rumuńską sztuką ludową, a miejscowe władze nadały ulicom obecne nazwy. W listopadzie 2011 roku pomnik gruntownie odrestaurowano i jak głosi tablica przy udziale seniorów lotnictwa.

 Z okazji Święta Lotnictwa, przedstawiciele ambasady Rumunii w Warszawie, delegacja rumuńska z gen. Rusem oraz przedstawiciel seniorów wojskowych gen R. Harmoza, przedstawiciele SLP z płk pil Pogorzelskim i WKSL przewodniczącym Karstem złożyli pod pomnikiem kwiaty.

 

Stefana Batorego

 Pod pomnikiem „Lotniska Mokotowskiego” na Polu Mokotowskim członkowie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przedstawili delegacji rumuńsko-niemieckiej zamysł i historię tego pomnika, dlaczego postawiono i co on wnosi do historii polskiego lotnictwa. Złożono też jak co roku w dniu Święta Lotnictwa wiązankę kwiatów od WKSL.

 Była uroczysta msza o godzinie 10:00 w Katedrze na którą piszący nie dojechał.

 

Powązkowska

 We wtorek 28 sierpnia w samo południe na Wojskowym Cmentarzu na ul. Powązkowskiej odbyło się odsłonięcie pomnika "Chwała Lotnikom Polskim" pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Statua upamiętnia wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Polsce.  Ma kształt dziecięcego samolotu z papieru odlatującego z symbolicznego pasa startowego. Przypomina współczesnym i przyszłym pokoleniom bohaterów przestworzy, którzy tworzyli historię i budowali chwałę polskiego lotnictwa. Pomnik stanął w kwaterze G II.

 

Wawelska

 Kolejne uroczystości, odbyły się na Polu Mokotowskim przed Pomnikiem Lotników Poległych w czasie II Wojny Światowej. Była to typowa uroczysta zbiórka wojskowa z nadaniem nagród i wyróżnień. Odczytany apel poległych i złożono wieńce. Pośród wielu sztandarów był też poczet sztandarowy WKSL.