Aktualności

ŚWIĘTO LOTNICTWA 28.08.2022

Lotnictwo i Ludzie/Aviation and People

Z okazji 90 rocznicy polskiego zwycięstwa w zawodach Challenge International de Tourisme 1932, w dniu Święta Lotnictwa Polskiego wszystkim lotnikom oraz pasjonatom lotnictwa życzę wszystkiego dobrego i tyle samo lądowań co startów!

28 sierpnia 1932 roku, odbywała się ostatnia konkurencja zawodów Challenge International de Tourisme tym razem organizowanych w Berlinie. Ostatnim etapem zawodów była próba prędkości maksymalnej. Konkurencja polegała na przelocie po trasie trójkąta Berlin – Frankfurt nad Odrą – Doberlug – Berlin. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce z ilością 456 punktów zajmowała polska załoga w składzie kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura, lecąca na polskim samolocie RWD-6. Na drugim miejscu z różnicą jedynie 5 punktów znajdował się lecący samolotem Klemm Kl 32V niemiecki pilot Reinhold Poss. Finałowa rozgrywka miała rozstrzygnąć się w ostatnim dniu zawodów. Wyścig był bardzo zacięty, Poss powoli doganiał Żwirkę, jednak sam na drugim punkcie kontrolnym został wyprzedzony przez swojego rodaka Wolfa Hirtha, który zaczął zagrażać prowadzeniu polskiej załogi. Hirth jednak ok. 2 km przed metą z powodu defektu swojego Klemma musiał przymusowo lądować. Zgromadzona na berlińskim lotnisku Tempelhof publiczność w końcu ujrzała zbliżający się do mety samolot. Nie była to maszyna żadnego z Niemców, ale polski RWD-6, który na pierwszej pozycji kończył konkurencję, wygrywając tym samym całe zawody. Sukces osiągnęli polscy lotnicy, ale i polski przemysł lotniczy, który był w stanie wyprodukować samolot stanowiący konkurencję dla najlepszych maszyn zagranicznych. Triumf w zawodach spowodował dostrzeżenie na świecie polskiego lotnictwa sportowego oraz polskich lotników.

Na pamiątkę zwycięstwa z 1932 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1993 roku ustalono dzień 28 sierpnia jako nową datę obchodów Święta Lotnictwa Polskiego.

[Na zdjęciu] Zwycięska załoga Challenge International de Tourisme 1932. Por. pil. Franciszek Żwirko (po lewej) i inż. pil. Stanisław Wigura sfotografowani przed samolotem RWD-6. Fot. NAC, sygn. 1-M-1244-14.